Bölümlü Klasik/Ankerli (Çıtçıtlı) Protez

Bölümlü Klasik/Ankerli (Çıtçıtlı) Protez

Alt veya üst çenede çekilen dişlerin arkasında diş yok ise sabit porselen kaplama yapılamaz, bu bölgelere yarım damak veya bölümlü ( parsiyel ) protezler yapılmaktadır. Bu protezler hastanın sağlam doğal dişlerine kroşelerle (metal kancalarla) tutturulmaktadır. Bunun nedeni protezi ağız içinde stabil hale getirmektir. Ancak doğal dişlere bağlantı yapmak için kullanılan halkalar ağızda bir görünüş bozukluğu oluşturmakta ve kullanıcı bu durumdan sıkılabilmektedir.

Bu sebepten bağlantılar ağız içi yumuşak dokularına ve Porselen kaplama yapılan doğal dişlerin üzerlerine monte edilen, özel olarak üretilmiş hassas tutucularla yapılmaktadır. Özel hassas tutuculu bu protezlere halk arasında çıtçıtlı diş denmektedir.

Hassas tutuculu protezlerde bağlantı yapılacak dişlerin ve protezin üzerine biri erkek ve biri dişi tutucudan oluşan birbirine geçmeli çeşitli kilit sistemleri yerleştirilmiştir. Hassas tutuculu protezlere çıtçıtlı protez denmesinin sebebi de budur. Çıtçıtlı protezlerde bağlantının yapılacağı doğal dişlere öncelikle mecburen kaplama yapılır. Yapılan bu kaplama üzerine topuz ya da ray benzeri tutucular monte edilir. Monte edilen bu tutuculara protez üzerine yerleştirilen karşılıkları takılır.

Bütün bu uygulamalar protezin maliyetini artırdığından çıtçıtlı protezler klasik metal kanca bağlantılı protezlere göre daha pahalıdır. Ancak estetik olarak bir görüntü bozukluğu oluşturmaz ve kullanıcıya güven verir. Kolay sökülüp takılabilen protezlerdir. Bakım ve temizlikleri daha kolaydır.

Çıtçıtlı protezlerde hassas tutucular hastanın ağzında dışarıdan görülmeyecek şekilde dişlerin iç yüzeylerinde gizlenmiştir. Ancak bu gizleme için tutucunun sığacağı yeterli dikey boyut olması zorunludur.